„PFNteam100” pomaga spełniać marzenia

2021-03-26 13:31

Paraolimpijczycy udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Żeby pokonać przeciwności losu i sięgnąć po złoto, potrzeba ponadludzkiego samozaparcia i dyscypliny, a te cechy posiadają tylko najlepsi z najlepszych. Projekt „PFNteam100” wspiera młodych mistrzów.

„PFNteam100” pomaga spełniać marzenia

i

Autor: Materiały Prasowe/ Materiały prasowe
PFN wywiad z Marcinem Zarzeckim

Jak wygląda życie paraolimpijczyka? Pobudka o świcie, potem rozgrzewka i trening, zajęcia na uczelni albo praca i znowu intensywny trening. Za każdym razem coraz trudniejszy, bo trzeba poprawić wyniki. I tak dzień w dzień. To cena, jaką należy zapłacić za sportowy sukces. Słabsi się poddają i rezygnują, najsilniejsi stają na podium. To walka nie tylko z samym sobą i swoimi słabościami, to też zmagania z uprzedzeniami i stereotypami. Marzenia jednak są po to, by je spełniać. W ich realizacji pomaga Polska Fundacja Narodowa w ramach programu „PFNteam100”.

Niezbędne wsparcie

„PFNteam100” pomaga spełniać marzenia

i

Autor: Materiały Prasowe/ Materiały prasowe

W jaki sposób? Stypendia „PFNteam100” skierowane są do młodych, zdolnych sportowców. Do nowej edycji programu, która ruszyła w lutym bieżącego roku, zakwalifikowało się  250 beneficjentów, w tym 37 niepełnosprawnych. Zawodnicy otrzymują stypendium w wysokości do 40 tys. zł, które mogą wykorzystać wg indywidualnych potrzeb. To inwestycja, która wkrótce będzie procentować, ponieważ każdy z nich ma ogromne szanse na reprezentowanie Polski na sportowych arenach całego świata.

Współcześni bohaterowie

Zwycięzcą może być każdy, bo ograniczenia stawiamy sobie sami. Ci sportowcy udowadniają, że wysiłkiem i zaangażowaniem można osiągnąć swój cel. Wicemistrzyni świata w szermierce Kinga Dróżdż jeździ na wózku i nie ma jednej dłoni. Sport okazał się jej życiową szansą na pokazanie, że potrafi zwyciężać wszystkie ograniczenia. - Moja droga do miejsca, w którym teraz jestem była dość wyboista. W szkole spotkałam się z różnymi, nierzadko przykrymi reakcjami na mój brak dłoni... Ale przetrwałam to – a pomógł mi właśnie sport– mówi Kinga.

„PFNteam100” pomaga spełniać marzenia

i

Autor: Materiały Prasowe/ Materiały prasowe

Niewidząca lekkoatletka Joanna Mazur, wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim w 2017 r. zdobyła aż trzy medale na mistrzostwach świata: złoto na 1500, srebro na 800 i brąz na 400 metrów. W 2018 sięgnęła po cztery medale na mistrzostwach Europy w Berlinie: brąz na 100 metrów, srebro na 200 oraz złoto na 400 i 1500 metrów. Niedowidząca Justyna Kiryła i jej partnerka Aleksandra Tecław na torowych mistrzostwach świata w parakolarstwie ustanowiły rekord Polski, a na ubiegłorocznych szosowych mistrzostwach świata polski tandem zdobyły brąz. Obecnie szykują się do igrzysk olimpijskich w Tokio, a my mocno trzymamy kciuki za ich sukcesy.

Ruszyła kolejna edycja „PFNteam100”, największego sportowego programu stypendialnego w Polsce

i

Autor: Materiały Promocyjne/ Materiały prasowe