Otwarcie Igrzysk Olimpijskich. Kim jest Natalia Czerwonka? To ona będzie chorążym reprezentacji Polski

Co się odwlecze, to nie uciecze. Natalia Czerwonka, która cztery lata temu straciła szansę na niesienie flagi przez COVID-19, w końcu spełni swoje marzenie. Doświadczona panczenistka poprowadzi polską reprezentację podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich 2026 w Mediolanie. Już w piątek, 6 lutego oficjalne otwarcie igrzysk olimpijskich Mediolan-Cortina d'Ampezzo 2026.

Natalia Czerwonka
Autor: Paweł Skraba Natalia Czerwonka
  • Już w piątek, 6 lutego ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich 2026
  • Chorążym reprezentacji Polski podczas ceremonii będzie Natalia Czerwonka
  • Polska sportsmenka zna już smak medalu igrzysk. Sprawdź, kim jest

"Żadnego stresu, same przyjemności" – z takim nastawieniem na swoje piąte igrzyska jedzie Natalia Czerwonka. Doświadczona panczenistka dostąpi wielkiego zaszczytu i poniesie polską flagę podczas ceremonii otwarcia w Mediolanie. Dla wicemistrzyni z Soczi to symboliczna klamra i spełnienie marzenia, które cztery lata temu odebrał jej los.

W piątek Natalia Czerwonka odebrała nominację olimpijską, która ma dla niej wymiar szczególny. 37-letnia zawodniczka została wyznaczona do roli chorążego reprezentacji Polski. Decyzja ta jest swoistym zadośćuczynieniem za sytuację z Pekinu (2022). Wówczas Czerwonka również miała wyprowadzić kadrę na stadion, ale plany pokrzyżowała jej infekcja COVID-19. Wtedy w trybie awaryjnym zastąpili ją Aleksandra Król-Walas i Zbigniew Bródka.

Natalia Czerwonka chorążym reprezentacji. „Czuję się dumna”

Tym razem nic nie powinno stanąć na przeszkodzie. Czerwonka przyznała, że konsultowała się już ze Zbigniewem Bródką, pytając o jego doświadczenia z tą rolą. – Myślę, że to udźwignę. To spełnienie moich marzeń, jeden z powodów, dla których do sportu wróciłam. Czuję się tak dumna i wyróżniona, jakbym zdobyła medal – wyznała wzruszona panczenistka.

Kim jest Natalia Czerwonka? Wielki powrót na Igrzyska Olimpijskie 2026

Co ciekawe, Czerwonka zapewnia, że przed startem w Mediolanie nie czuje presji – ani tej związanej z wynikami, ani tej wynikającej z funkcji kapitana niosącego flagę. – Żadnego stresu nie ma, teraz już są tylko przyjemności – zapewniła.

Choć Czerwonka, srebrna medalistka w drużynie z Soczi (2014), sama nie jest stawiana w roli faworytki do podium, to w łyżwiarstwie szybkim upatruje największych szans dla Polski. W tym sezonie świetnie prezentują się m.in. Damian Żurek, Kaja Ziomek-Nogal czy Władimir Semirunnij.

Zbigniew Bródka o roli chorążego reprezentacji

Polscy panczeniści przywiozą medale do kraju?

Doświadczona zawodniczka nie boi się głośno mówić o medalowych aspiracjach całej grupy. – My, jako łyżwiarstwo szybkie, jesteśmy bardzo mocni. Myślę, że zdobędziemy trzy medale olimpijskie, powtórzymy wynik z Soczi – prognozuje odważnie Czerwonka. – Sama jak tylko o tym mówię, to mam ciarki, bo wiem, z czym wiążą się te emocje, jako zawodniczka, która posiada już medal. Wspieranie swoich kolegów i koleżanek da mi ogromną radość.

Dla Natalii Czerwonki ceremonia w Mediolanie będzie drugą w życiu, w której weźmie udział, choć pierwszą w tak prestiżowej roli. – Nie wiem jeszcze nic o tym, jak będzie wyglądać ceremonia otwarcia. Byłam tylko raz na takiej ceremonii, to było w Vancouver. Pamiętam długie czekanie w tunelach, żeby wyjść. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to po prostu przyjemne i będę się z tego cieszyć – dodała.

Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się 6 lutego. Warto dodać, że zmagania olimpijskie toczą się w kilku lokalizacjach. Podczas mniejszej uroczystości w Predazzo, gdzie rywalizować będą skoczkowie, polską flagę poniesie Kamil Stoch.

Polacy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 15
W którym roku Polacy zdobyli pierwszy medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich?
SuperSport
Ze łzami w oczach ogłosiła koniec kariery | SuperSport